Archives

Women's Professional

2019 MN Pole Star Championship
1st Place: Tynesha
2nd Place: Ann Jennings
3rd Place: Siren



Amateur Divisions

Elite

Artistic Dance
1st Place: Jean Luc Dicard
2nd Place Betty
3rd Place: Margot Leigh

Classic Exotic
1st Place: Olivia
2nd Place: Paige
3rd Place: Billie Gonzlez

Performance Theater
1st Place: Aria Forte
2nd Place: Kelsettaa
3rd Place: Dajuan Kinney

Pole Sport
1st Place: Trax 1
2nd Place: Lynn Stankowski
3rd Place: Maggie


Semi-Pro

Artistic Dance
1st Place: Lyndsay Kay
2nd Place: Ella Devon

Classic Exotic
1st Place: Emma Blair
2nd Place: Riley Vixen

Performance Theater

Pole Sport
1st Place: Briedle
2ns Place: Lizzie


Advanced

Artistic Dance
1st Place: Dayna
2nd Place: Shaina
3rd Place: Amir Kinara

Classic Exotic
1st Place: Sandra Sterling
2nd Place Omarya Nelson
3rd Place: Dayna

Performance Theater
1st Place: Elisabeth Perry
2nd Place: Nay Nay Bouchee
3rd Place: Red Rider

Pole Sport
1st Place: Tina Hoff
2nd Place:Sarah Peters
3rd Place:Kimberly Halverson


Intermediate

Artistic Dance
1st Place: Kayla
2nd Place: SpecialTy
3rd Place:Natalie Ann

Classic Exotic
1st Place: Belle Folle
2nd Place: Johanni
3rd Place: Roxanne

Performance Theater
1st Place: Tiffany Jean
2nd Place: Violet Riot
3rd Place: Veronica Schoenrock

Pole Sport
1st Place: Elizabeth Sparkles
2nd Place: Daniele
3rd Place: Alexis Casanova


Novice

Artistic Dance & Pole Sport
1st Place: Queen Bia
2nd Place: Ashleigh Grant
3rd Place: Jeff Ford

Classic Exotic
1st Place: Melanie Joy
2nd Place: Cybil Rose

Doubles
1st Place: Kelsettaa & Elisabeth
2nd Place: Chelsea & Ella
3rd Place: Anna & Cia

Women's Professional

2018 MN Pole Star Championship
1st Place: Harper
2nd Place: Shay Williamson
3rd Place: Leah Franklin
Best Costume: Harper



Amateur Divisions

Elite

Artistic Dance
1st Place: Brielle
2nd Place: Brandi Larine
3rd Place: Lynn Stankowski
Best Costume: Brielle

Classic Exotic
1st Place: Riley Vixen
2nd Place: Chelsea Snaps
Best Costume: Chelsea Snaps

Performance Theater
1st Place: Claire Moon
2nd Place: Leah
3rd Place: Gina Bushey
Best Costume: Gina Bushey

Pole Sport
1st Place: Sierin
2nd Place: Amy
3rd Place: Chandler Rae
Best Costume: Cynthia Buel


Advanced

Artistic Dance
1st Place: Betty Ann
2nd Place: Paige
3rd Place: Ella Devon
Best Costume: Ella Devon

Classic Exotic
1st Place: Shannen Woodrey
2nd Place: Maggie
3rd Place: Brittany
Best Costume: Maggie

Performance Theater
1st Place: Aria Forte
2nd Place: Molly K
3rd Place: Dajuan Kinney
Best Costume: Dajuan Kinney

Pole Sport
1st Place: Alyssa Manning
2nd Place: Margot Leigh
3rd Place: Faith Kimbler
Best Costume: Alyssa Manning

Men's
1st Place: Jean Luc Dicard
Best Costume: Alessio Amante


Intermediate

Artistic Dance
1st Place: Tria
2nd Place: Samantha Paul
3rd Place: Katie Rice
Best Costume: Katie Rice

Classic Exotic
1st Place: Krista
2nd Place: Kylee
3rd Place: Cristin Atoms
Best Costume: Kylee

Performance Theater
1st Place: Maowli Cat
2nd Place: Nay Nay Bouchee
3rd Place: Julie Crist
Best Costume: Nay Nay Bouchee

Pole Sport
1st Place: Kelly Brummond
2nd Place:Patty Lane
Best Costume: Patti Lane

Doubles
​Bemo & Mobe


Novice

​Artistic Dance
1st Place: Gwen
2nd Place: Sheena Lee
3rd Place: Taylor Kay
Best Costume: Gwen

*Special thank you to our Youth division exhibitionist: Sophia!
Women's Professional

2017 MN Pole Star Championship
1st Place: Anna Alvarez
2nd Place: Jordan Mazur
3rd Place: Wren Muggelston



Amateur Divisions
​Men's Elite
1st Place: Matt Davis (Minneapolis, MN)

​Women's Elite
1st Place: Chelle Violet (Minneapolis, MN)
2nd Place: Chandler Rae (Columbia, MO)
3rd Place (tie): Jill Olig (Madison, WI)
3rd Place (tie): Nicole Futch (Columbia, MO)

​Women's Advanced
1st Place: Claire Moon (Madison, WI)
2nd Place: Gina Bushey (Fargo, ND)
3rd Place: Miss J (Des Moines, IA)

​Women's Intermediate
1st Place: Alyssa Manning (Fargo, ND)
2nd Place: Dajuan (Ankeney, IA)
3rd Place: Tina Hoff (Fargo, ND)

​Women's Novice
1st Place: Maggie Z (Fargo, ND)
2nd Place: Sandra Sterling (Minneapolis, MN)
3rd Place: Katie Rice (Madison, WI)

Amateur Divisions
​Women's Elite
1st Abbey Freundschuh - Minneapolis, MN
2nd Anna Clearman Alvarez - Saint Paul, MN
3rd Kirstie Ellerbe - Weldon Spring, MO

​Men's Elite
1st Jean Luc Dicard - Minneapolis, MN
2nd The Real Matt Davis - Minneapolis, MN
3rd Flex - Minneapolis, MN

​Women's Advanced
1st Tiramisu - Saint Louis, MO
2nd Jennifer Scholl - Saint Louis, MO
3rd Tessa Cardenas - Chicago, IL

​Women's Intermediate
1st Betty - Mankato, MN
2nd Ava Koval - Madison, WI
3rd Bri L - Des Moines, IA

​Women's Novice
1st Maria Talian - Fargo, ND
2nd Erin Meskill - Saint Louis, MO
3rd Charisma Blue - Minneapolis, MN

​Doubles Novice
Amanda Kay Bahr & Amanda Keller - Minneapolis, MN